sobota, 7 grudnia 2013

Hello Santa! - Little cheesecakes for good kids :)

Tak jak się już wielokrotnie odgrażałam - w tym roku większość prezentów świątecznych będzie DIY - samodzielnie wymyślonych i zrobionych. Oczywiście ci, których i tak dość często obdarzam przeróżnymi łakociami mogą nawet poczuć się urażeni, mam jednak nadzieję, że wyjątkowość wypieków jakoś zmniejszy ich zawód :)
Okazja, jak to w grudniu, wręcz atakuje z każdej strony. 6 grudnia i bęc, trzeba wspierać Świętego Mikołaja, bo on od lat jeden a do obdarowania przybywa ciągle kolejnych osób. Co powiecie na małe serniczki?
Różnica między małym a dużym serniczkiem jest łatwa do przewidzenia. Te małe egzemplarze muszą zostać upieczone w małych foremkach. Świetnie się do tego nadają gniazdka na muffiny. Ciasta wystarczyło mi na dwanaście miniserniczków. Niestety nie udało mi się ich ozdobić zgodnie z planem, bo do wycięcia 12 gwiazdek zwyczajnie zabrakło mi ciasta. Dlatego tylko jeden egzemplarz miał na sobie wycięty kształt, pozostałe zyskały tylko ciemne, ciasteczkowe kropeczki. Mimo wszystko wyglądały uroczo.
A zatem już wiecie - zabieramy się jak za tartę. Do przesianej na ciasto mąki dodałam dwie łyżki karobu, aby nadać serniczkom ciemnej barwy. Masa serowa zaś była tylko klasycznie waniliowa, bez żadnych ekstra dodatków.
Blaszki z gniazdkami na muffiny wysmarowałam masłem. Z rozwałkowanego ciasta wycinałam miseczką krążki, których średnica była około centymetr większa niż średnica górnego brzegu otworu na pojedynczą muffinę. Do wypełnionych ciastem gniazdek nalałam łyżką masę sernikową, a na jej wierzch rozłożyłam maleńkie krążki pozostałego ciasta.
Serniczki piekłam w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.
W Mikołajki grzeczne "dzieciaki" chrupały serniczki :)
Wszyscy, którzy nie mieli okazji spróbować, nie muszą się martwić o to, że być może byli niegrzeczni. Po prostu jestem elfem o małym, lokalnym zasięgu :)
2 komentarze:

  1. Jakie apetyczne! Z chęcią porwałabym taki mały serniczek do popołudniowej kawy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję. do kawy nadają się idealnie :) no dobra, nadawały się ;)

      Usuń